تبلیغات
یاران آخرالزمانی - انتقاد آیت‌الله‌مصباح از ترویج تفکرات‌انحرافی از دفاع‌مقدس در صداوسیما

آیت‌الله مصباح یزدی با انتقاد از ترویج برخی تفکرات انحرافی در مورد دفاع مقدس، گفت: هنوز فرهنگ شهادت در فرهنگ ما ضعیف و مظلوم است، فرهنگ جهاد و شهادت با دفاع حیوانات از خانه و کاشانه خود بسیار متفاوت است و اگر این را فهمانده بودیم می دانستیم یک قطره خون "محمد جهان آرا" با خروارها و دریاها خون آرش کمانگیر و امثال او تفاوت دارد.

به گزارش رجانیوز، رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، در همایش "ولایت‌مداری در فرهنگ جهاد و شهادت" که صبح امروز در این مؤسسه برگزار شد، سخنان خود را به نقد نحوه ترویج فرهنگ جهاد و شهادت به‌ویژه در صداوسیما اختصاص داد

آیت‌الله مصباح با اشاره به اهمیت فرهنگ جهاد و شهادت گفت: با وجود این فرهنگ جهاد و شهادت در سه دهه اخیر در کشور ما بسیار عزت پیدا کرده است، هنوز از نظر فرهنگی، شهادت و جهاد اسلامی در فرهنگ ما غریب است.

وی در ادامه افزود: بسیاری از خودی ها وقتی درباره دفاع، جهاد و شهادت بحث می کنند، به گونه ای سخن می گویند که در شأن جهاد و شهادت اسلامی نیست.

این مدرس سطح عالی حوزه علمیه قم اظهار داشت: نمونه ای که می گویم مربوط به همین امروز صبح است، امروز صبح وقتی که تلویزیون را باز کردم، مصاحبه ای درباره جهاد و شهادت پخش می شد، مجری و دو کارشناس درباره این موضوع صحبت می کردند.

وی ادامه داد: یکی از میهمان‌ها می گفت مسأله جنگ را تمام شده ندانید، قهرمان های ما منحصر به قهرمان های دفاع مقدس نبودند، قهرمان های ما منحصر به "محمد جهان آرا" نبود، این جوان های ما همه محمد جهان آرا هستند، و نه این ها، بلکه در طول تاریخ این جوان ها بوده اند و اشاره کرد به این که در دو هزار سال پیش هنگامی که حمله دشمن واقع شده، فلان شخص از کشور دفاع کرده است.

بر اساس گزارش رسا، رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: من البته این مطلب را می دانستم ولی امروز داغم تازه شد، هنوز بعد از سی و چند سال از پیروزی انقلاب اسلامی، مسأله جهاد و شهادت در راه خدا را با دفاع از آب و خاک و لانه و آشیانه یکی می دانیم.

وی یادآور شد: برای توجیه این که لازم است دفاع کرد، از همین مفاهیم استفاده می کنیم و می گوییم «لازم است و این ارزش است که انسان از خانه و آشیانه خود دفاع کنیم، این حق جامعه است، جامعه ای که زمینه رشد ما را فراهم کرده است ما نیز باید از آن دفاع کنیم، ما عاشق آب و خاک هستیم و دفاع مقدسی که صورت گرفت دفاع از همین آب و خاک بود و این هم چیز تازه ای نیست، هزاران سال است، ایرانیان از آب و خاک خود دفاع کرده اند.»

آیت الله مصباح یزدی تأکید کرد: آن قدر این مسأله سنگین است که جا دارد انسان دق کند و بمیرد، دفاع از آب و خاک را کلاغ ها و گرگ ها هم دارند، این مسأله منحصر به ایران هم نیست، عراقی ها، روس ها و انگلیسی ها هم از آب و خاک خود دفاع می کنند.

وی تصریح کرد: ارزش این کار همانند ارزش دفاع حیوانات از خانه و کاشانه خود است، البته اگر همین را هم نداشته باشند، از حیوانات هم پست تر هستند، اگر آنقدر بی رمق و بی احساس باشند که از خانه و عرض و ناموس خود دفاع نکنند از خروس هم پست تر هستند.

این استاد سطح عالی حوزه علمیه قم ابراز داشت: اما این ارزشی برای کشور ما نیست و این احساسی است مشترک میان انسان و حیوان، مؤمن و کافر و بین حق و باطل، دفاع از آب و خاک و لانه و آشیانه چیز افتخار آمیزی نیست، بعد از سی سال با آن همه فداکردن گل های کشور در راه دین و اسلام، افرادی در سیمای جمهوری اسلامی می گویند، تنها محمد جهان آرا قهرمان نبود.

این عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: ما هنوز بعد از سی سال نتوانسته ایم ارزش دفاع از دین را برای مردم بیان کنیم، کسی که برای مصاحبه در صدا و سیما دعوت می شود، یک فرد عامی نیست، بلکه یک شخصیت فرهیخته است، اما هنوز فرق محمد جهان آرا و آرش کمانگیر را نمی داند.

وی تأکید کرد: ما در این زمینه خیلی کم کار کرده ایم و هنوز فرهنگ شهادت در فرهنگ ما ضعیف و مظلوم است، فرهنگ جهاد و شهادت با دفاع حیوانات از خانه و کاشانه خود بسیار متفاوت است و اگر این را فهمانده بودیم می دانستیم یک قطره خون محمد جهان آرا با خروارها و دریاها خون آرش کمانگیر و امثال او تفاوت دارد.

آیت الله مصباح یزدی تصریح کرد: این خون ارزش الهی دارد زیرا برای خدا ریخته شده و "ثارالله" است او برای آب و خاک، خون خود را ریخته و ارزش خاک را دارد، کاری که برای خدا انجام گرفته باشد، ارزش خدایی پیدا می کند و کاری که برای چیز دیگری شده باشد، ارزش همان را پیدا می کند.

وی خاطر نشان کرد: چقدر هنوز فرهنگ شهادت در کشور ما مظلوم است که برنامه تلویزیونی در شبکه ملی بعد از سی و چند سال از انقلاب اسلامی در بهار شهادت، که بهار شهادت در طول تاریخ ما است، همه تاریخ ایران را بررسی کنیم یک فصلی در آن پیدا نمی کنیم که مانند فصل دفاع مقدس، شهادت بهار شده باشد، چنین سخنانی گفته می شود.

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) یادآور شد: هنوز هم در گوشه و کنار کشور جوانان و نوجوانان هستند که درخواست می کنند دعا کنیم شهادت نصیبشان شود، این در سایه فرهنگ اسلامی چنین رشدی پیدا کرده است، اما در جامعه فرهیختگان ما هنوز بعد از چند دهه دفاع مقدس را با اختلافات مرزی بین دو نقطه در چند هزار سال پیش مقایسه می کنند.

وی ادامه داد: هنوز هم در بسیاری از سخنرانی ها و مقالات، دفاع به عنوان دفاع از آب و خاک یاد می شود و افتخار می کنیم که جهان آرای ما فدای آب و خاک شد، این ظلم به شهدا است که قدر آنان را پایین بیاوریم و ارزش خاک برای آنان قائل شویم،‌حال آن که ارزش آنها الهی و ملکوتی است.

آیت الله مصباح یزدی تأکید کرد: به این بعد از مسأله شهادت باید بیشتر اهمیت داد، این بعد از مسأله شهادت را باید از مظلومیت بیرون آورد تا با ملی گرایی و حس ناسیونالیستی مقایسه نشود.

این عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: متأسفانه این سقوط و انحطاط فکری هنوز در بسیاری از شخصیت های بزرگ کشور ما هم وجود دارد، کسانی که نمی خواهند بپذیرند این بیداری اسلامی، اسلامی است، هنوز هم می گویند ملت های دنیا آزاد شدند و انسان آزاد شد و گرایش های اومانیستی را بر گرایش های الهی ترجیح می دهند.

وی ادامه داد: مفهومی که این افراد از انسان دارند شامل صدام و شمر هم می شود، آیا این انسان ها شرف دارند، انسانی شرف دارد که دارای ایمان و ارتباط با خدا باشد و در مقابل آن،کفر شرف منفی ایجاد می کند،‌ انسانی که کافر و ضد خدا شد، ضد ارزش می شود ولو مغز انیشتین داشته باشد.

آیت الله مصباح یزدی تصریح کرد: شهید که در فرهنگ ما ارزش دارد به دلیل شهادت در راه انسان یا آب و خاک نیست، بلکه به این دلیل است که فدای دین خدا شده و ارزش خدایی پیدا کرده است و این با همه عالم قابل مقایسه نیست.

وی در پایان گفت: ما باید این را بفهمیم و بفهمانیم و ترویج کنیم و اساس فرهنگ خودمان قرار دهیم و به دیگران این خدمت را انجام دهیم که ارزش وجودی خود را بشناسند، این بعد از مسأله شهادت هنوز هم در جامعه ای که جای عزت شهادت است، غریب است.

شایان ذکر است، همایش«ولایت مداری در فرهنگ جهاد و شهادت»، به همت مؤسسه فرهنگی روایت سیره شهدا، صبح امروز در سالن همایش های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.


Can exercise increase your height?
شنبه 25 شهریور 1396 10:59 بعد از ظهر
Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you may be a great author.
I will remember to bookmark your blog and will eventually come back in the future.
I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice holiday weekend!
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 01:50 قبل از ظهر
Everything is very open with a really clear clarification of the challenges.
It was really informative. Your site is very useful. Thank you for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر